כקבוצת סלטיק הופיעה החודש בספרד למשחק מול אתלטיקו מדריד, ניתן היה לראות המוני אוהדים במשחק החוץ מנופפים בהתרסה בדגלי פלסטין.

מועדון הכדורגל הסקוטי מזוהה זה זמן רב עם התנגדות עזה לישראל, ואיבה זו הגיעה לשיאים חדשים מאז תקף חמאס את המדינה היהודית ב-7 באוקטובר, אך מדוע יש למועדון זיקה לעניין הפלסטיני?

במהלך משחקים מיד לאחר פלישת ארגון הטרור הניפו האוהדים שלטים שעליהם נכתב "פלסטין חופשית" ו"ניצחון להתנגדות".

בתגובה, סלטיק אסרה על הבריגדה הירוקה – קבוצה הארדקור של אוהדים שיושבת באחת מפינות האצטדיון ומובילה מחאות, קריאות והצגת דגלים – ממשחקי הבית.

זה אולי נראה לא מתאים שאוהדי נבחרת הפרמיירשיפ הסקוטית יתאספו בלהט נגד מדינת ישראל, שנמצאת כ-4,000 ק"מ מגלאזגו.  ההתכתשות האחרונה היא רק האחרונה בהיסטוריה ארוכה של תמיכה קלטית בעניין הפלסטיני.

המועדון, שנוסד על ידי מהגרים אירים קתולים בשנת 1887, מהווה מחצית מהאולד פירם לצד יריבתם העירונית הימנית באופן מסורתי, ריינג'רס. ביניהם, השניים זכו בכל אליפויות הליגה הסקוטית למעט קומץ.

 

במהלך משחקים מיד לאחר פלישת ארגון הטרור הניפו האוהדים שלטים שעליהם נכתב "פלסטין חופשית" ו"ניצחון להתנגדות".בתגובה, סלטיק אסרה על הבריגדה הירוקה – קבוצה הארדקור של אוהדים שיושבת באחת מפינות האצטדיון ומובילה מחאות, קריאות והצגת דגלים – ממשחקי הבית.

זה אולי נראה לא מתאים שאוהדי נבחרת הפרמיירשיפ הסקוטית יתאספו בלהט נגד מדינת ישראל, שנמצאת כ-4,000 ק"מ מגלאזגו.עם זאת, ההתכתשות האחרונה היא רק האחרונה בהיסטוריה ארוכה של תמיכה קלטית בעניין הפלסטיני.

המועדון, שנוסד על ידי מהגרים אירים קתולים בשנת 1887, מהווה מחצית מהאולד פירם לצד יריבתם העירונית הימנית באופן מסורתי, ריינג'רס. ביניהם, השניים זכו בכל אליפויות הליגה הסקוטית למעט קומץ.

בסוף שנות ה-2000 החלו אוהדי סלטיק להניף דגלי פלסטין ובתגובה החלו אוהדי ריינג'רס להניף דגלי ישראל.

בחזית הסולידריות הזו עמדו הבריגדות הירוקות, שהפגינו גם נגד כך שהמועדון שם פרגים על חולצות השחקנים לרגל יום הזיכרון, תמכו בתנועת Black Lives Matter וכינו את מנהיג המפלגה השמרנית הסקוטית והשופט במשרה חלקית דאגלס רוס "ג***".

בשנת 2016 גייסה הבריגדה 130,000 ליש"ט בקמפיין מקוון לסיוע רפואי לפלסטינים ולהקמת אקדמיית כדורגל בבית לחם.

בהודעה שפרסמה לאחרונה סלטיק הודיעה כי השעתה כעת את הכרטיסים של אוהדי הבריגדה הירוקה בשל "תקריות חוזרות ונשנות של התנהגות בלתי מקובלת".

בתגובה לאיסור, קבוצת האולטרה אמרה: "למרות טענות לא כנות, אין לנו שום ספק שהסנקציות הללו מונעות מרצון לדכא ביטוי פוליטי בתוך התמיכה הקלטית, במיוחד ביחס לפלסטין בזמן הזה.

למרות זאת, וכל מכשול נוסף, אנו מעודדים שוב את האוהדים להניף באומץ את דגל פלסטין".

בשיחה   עם אוהד אוהד סלטיק יהודי שמגיע למשחקים כבר 30 שנה, אמר כי חלק מאוהדי הקהילה "בהחלט מטילים ספק" בקשר שלהם למועדון לאחר שראו שלטים המביעים התנגדות.

האיש, שביקש להישאר בעילום שם, אמר: "זה לא שהם מרגישים לא בטוחים. זו לא חממה של אנטישמיות".

 

אנשי החטיבה הירוקה, הוסיף, יטענו כי אינם תומכים בחמאס אם יתבקשו."אני חושד שעמוק בפנים הם יודעים שהם טעו [בכרזות התומכות ב'התנגדות הפלסטינית'].

"הם כנראה לא מה שאתה חושב שהם. הם כולם אינטלקטואלים מרקסיסטיים שמבלים זמן בחוגי קריאה מרקסיסטיים. הם בהחלט לא בריונים, לא חוליגנים של כדורגל".

הוא הוסיף: "אם הם יפגשו יהודי אחד על אחד הם לא יתייחסו אליהם אחרת.

"יש להם נקודה עיוורת, הם רואים [את האקטיביזם הפלסטיני] כאגרוף למעלה ולא כאגרוף למטה. הם מאמינים לכל הדברים המתנחליים-קולוניאליים על ישראל".

למרות העוינות האנטי-ישראלית, הוא אמר, יש כנראה עדיין יותר יהודים בגלזגו שתומכים בסלטיק מאשר ריינג'רס.

אוהדי הימין הקיצוני של ריינג'רס – שחלקם הניפו לאחרונה דגל טוטנקופף נאצי – "מפחידים" יותר עבור הקהילה היהודית הסקוטית, הוא טען.

מנהיגים יהודים קראו בינתיים להפסיק את הנפת דגלי פלסטין ודגלי ישראל.בשיחה עם JTA בשנה שעברה, פול אדלין מהמועצה הייצוגית היהודית בגלזגו אמר: "אנחנו רוצים לראות את זה נעצר… המועדונים לא אוהבים את זה, אבל הם לא ימנעו מזה לקרות.

אין שום סיבה להניף דגלי מדינות במשחקי כדורגל מכל סיבה שהיא – לא ישראלי ולא פלסטיני".בהודעה שפרסמה סלטיק נכתב: "סלטיק הוא מועדון כדורגל ולא ארגון פוליטי. אחד מערכי הליבה שלנו מהקמתה הוא להיות פתוחים לכולם ללא הבדל גזע, צבע, פוליטיקה או אמונה.

זו הסיבה שהמועדון תמיד הבהיר שמסרים וכרזות פוליטיות אינם רצויים בסלטיק פארק, או בכל משחק שבו מעורבת סלטיק.

"בתקופה של אובדן וסבל עבור רבים, זה לחלוטין לא ראוי שקבוצה כלשהי של אנשים תשתמש בסלטיק פארק ככלי למסרים כאלה.

 

פרסומת